-
-
- A Hold Földünk egyetlen természetes kísérője.
- Földtől mért közepes távolsága: 384,400 km
- átmérő: 3476 km
- tömeg: 7.35e22 kg
-
Mivel a Hold csak a Nap sugárzását veri vissza, valamelyik féltekéje mindig sötét, miközben a másik világos. Újhold idején a Hold egy vonalban van a Nappal, és a Föld felőli félgömbje sötét (ilyenkor nem látjuk a Holdat éjszaka). Újhold után a Hold a Naphoz képest keleti irányba mozog, emiatt a Nap és a Hold iránya által bezárt szög növekszik, s egyre inkább a megvilágított félgömbje válik láthatóvá. Így a keskeny sarló után fokozatosan egy teljesen megvilágított korong (telihold) tűnik elénk. Ekkor a Hold a Naphoz képest oppozícióban van. Ettől kezdve a Hold ismét a Nap iránya felé közelít, hogy 29,5 nap elteltével végül ismét újhold legyen.

Fogy, vagy növekszik?
Ha a Hold korongja nem teljes, nem mindenki tudja rögtön megállapítani, hogy fogyóban van-e a Hold vagy növekvőben? Az újhold vékony sarlója és a fogyó Holdé csak abban különbözik, hogy domborodásuk két ellenkező irányba mutat. Az északi féltekén az első negyed mindig jobbra mutat a domború oldalával, az utolsó negyed ellenben balra. Hogyan jegyezzük ezt meg, hogyan állapíthatjuk meg hiba nélkül, melyik Hold merre néz? Emlékezőtehetségünk segítségére több szellemes móka siet. A magyar nyelvben a holdsarlónak a D illetve a C betűhöz való hasonlóságát használhatjuk fel a DuzzadCsökken szavakkal. A latinban ugyanezekkel a betűkkel éppen a fordított értelmű szavak kapcsolhatók össze: Crescit = növekszik, Decrescit = csökken. Ezért nevezték a rómaiak a Holdat hazugnak (Luna mendax). E szabályt azonban csak az északi féltekén alkalmazhatjuk. Ausztráliában például fordítva áll a dolog, sőt még az északi féltekén is alkalmatlan lehet a fenti szabály, nevezetesen az egyenlítőhöz közelebb eső szélességi körökön. Már a Krím-félszigeten és a Kaukázusban is azt veszik észre, hogy a sarló erősen oldalt dől. Még odébb a déli tájakon már majdhogynem le is fekszik. Egészen közel az egyenlítőhöz a láthatáron lebegő Hold már szinte csónaknak tűnik fel, amely a vízen himbálódzik; nemhiába mesélnek az arab mesék a Hold csónakjáról. (Dagad) és
-
A növekvő Holdat este látjuk a nyugati égen, a fogyó Holdat reggel látjuk a keleti égen.
FÁZISAI:

Olvastam néhány érdekességet a holdról, amíg kutattam
és betettem azokat is ide.
Az asztrológiában is nagy jelentősége van annak, hogy a hold épp melyik jegyben áll.
Megnézheted, hogy milyen hatással van a héthöznapjaidra.
Nem csak az ember hangulatát befolyásolja, de bizonyítottan hatással van testünkre is.
Például a fogyóholdban elvégzett műtétek magasabb százalégban maradéktalanul sikeresebbek, a gyógyulási folyamat felgyorsul, kevésbé vérzékeny az ember stb.
2 évig dolgoztam egy kozmetikában és mivel a határidő-naplómban volt holdnapnár,
Dixivel, a kozmetikussal, az abban kijelölt napokat választottuk gyantázásom kínjainak átélésére.
Így elég volt havonta egyszer elviselnem a megpróbáltatást :) , míg előtt 2 és fél hetente kellett mennem hozzá.
Arról már nem is beszélve, hogy vannak napok, mikor sokkal-sokkal éhesebb vagy, mint máskor és van olyan, hogy édesre sósat, sósra édeset és egyébként is a vasszöget is megennéd.
Ilyenkor hízik a hold és a vasszöges balhénál van konkrétan telihold.
Akkor hát jöjjenek az érdekességek:
-
> Hold a Bibliában
> Hold az Asztrológiában 1.
> Hold az Asztrolódiában 2.
> Hold az Étkezésben
> Hold a testápolásban
> Hold a szerelemben
> Hold és az energiaáramlások
> Aktuális HOLDNAPTÁR, érzelmi változások

|